Strona główna

Bieg po zdrowie

 

Bieganie to najprostsza, najbardziej naturalna forma ruchu dla zdrowia. Daje najlepsze rezultaty i - co najważniejsze - niewiele kosztuje. Dzięki joggingowi zmniejszysz ryzyko chorób serca i układu krążenia, schudniesz, wymodelujesz sylwetkę, ale też poprawisz inteligencję i wygląd skóry. 

Rekreacyjne bieganie dla zdrowia dostarcza organizmowi wielu korzyści. Docenili je już dawno Amerykanie - w samym Nowym Jorku biega więcej ludzi niż w całej Polsce, dzięki temu w USA odnotowano wyraźny spadek liczby zawałów i chorób niedokrwiennych serca. Biegając, możesz zapobiegać osteoporozie, cukrzycy, chorobom serca, nowotworom, nerwicom, depresji i wielu innym cywilizacyjnym zmorom.

Systematyczne bieganie ma pozytywny wpływ na wzmocnienie serca i układu krążenia.

Ludzie systematycznie uprawiający bieganie rzadko chorują, ulegają rzadziej przeziębieniom i infekcjom oraz łagodniej je znoszą. Szczególnie, gdy bez względu na pogodę, biegają na świeżym powietrzu. To uodparnia organizm, hartuje go i poszerza tolerancję na gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego. Dzięki temu maleje podatność na depresję oraz złe samopoczucie, powodowane zmianami pogody.

Bieganie zaliczamy do najbardziej popularnych dyscyplin sportu. W kalendarzu imprez szkolnych również nie brakuje rozgrywek związanych z tą aktywnością. Rywalizację w bieżącym roku szkolnym rozpoczęliśmy 19 września w Kuryłówce, uczestnicząc w Indywidualnych Powiatowych Zawodach w Lekkiej Atletyce. W konkurencjach dziewcząt naszą szkołę reprezentowały:

1.      Nikola Lipiec – VI a

2.      Julia Żołynia – VI a

3.      Martyna Nahajska – VI a

4.      Wiktoria Kochan – VI a

5.      Magdalena Motor – VI b

6.      Anna Śmieciuch – VI b

7.      Wiktoria Kloc – VI b 

13 października zostały rozegrane kolejne zawody – Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe (10 x 800m). Zespół dziewcząt z leżajskiej „dwójki” został sklasyfikowany w tych rozgrywkach na V miejscu. Naszą drużynę tworzyły:

1.      Magdalena Jasion – V c

2.      Wiktoria Kloc – VI b

3.      Wiktoria Kochan – VI a

4.      Nikola Lipiec – VI a

5.      Magdalena Motor – VI b

6.      Martyna Nahajska – VI a

7.      Magdalena Rydzik – V c

8.      Eliza Smoleń – V c

9.      Lilianna Szpila – VI c

10.    Julia Żołynia – VI a

Wymienione wyżej dziewczęta wystartowały ponadto w Indywidualnym Biegu Ulicznym „Uciekaj przed nałogiem” – cyklicznych zawodach rozgrywanych w dwu kategoriach wiekowych w pobliżu budynku Szkoły Podstawowej nr 3 w Leżajsku i zabezpieczanych przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji. Nasze reprezentantki zajęły czołowe miejsca w obydwu kategoriach:

- grupa młodsza

I miejsce – Magdalena Jasion (V c)

II miejsce – Magdalena Rydzik (V c)

III miejsce – Eliza Smoleń (V c)

- grupa starsza

II miejsce – Aleksandra Rydzik (VII a)

IV miejsce – Magdalena Motor (VI b)

                                                                                                                    T.D.J.